Kolorowe aranżacje roślin w naszym mieszkaniu

Umieszczając kilka roślin w jednym dużym pojemniku, możemy uzyskać piękne kwiatowe aranżacje.
Uprawianie roślin w mieszkaniu jest korzystne pod wieloma względami. Nie jest uzależnione ani od pór roku, ani pracochłonne, a do tego doniczki można w łatwy sposób przemieszczać. W taki sam sposób można opisać aranżacje wieloroślinne, tworzone przez połączenie w jednym pojemniku jednorocznych roślin kwitnących, bylin oraz gatunków wiecznie zielonych.

Ciekawa aranżacja w parę chwil

Najprostszym sposobem tworzenia roślinnych kompozycji jest umieszczanie w dużych pojemnikach – wanienkach, plastikowych skrzynkach i korytkach – doniczek z wyrośniętymi roślinami. Jeśli będziemy chcieli wykorzystać kosze lub skrzynki z drewna, powinniśmy je wcześniej wyłożyć folią aluminiową. Na dnie usypujemy keramzyt lub inny materiał drenażowy, dzięki czemu umieszczone tam doniczki będą miały lepszą stabilność, a woda lepszy odpływ. Luki wypełniamy mchem. Pielęgnacja jest niezwykle prosta, gdyż z roślin podlewana jest i zasilana osobno. Ponadto doniczki możemy w łatwy sposób wydobyć i w razie potrzeby podać rośliny kuracji. Trzeba tylko pamiętać o dobraniu gatunków o podobnych wymaganiach świetlnych i temperaturowych.

Więcej roślin w pojemniku

To samo dotyczy aranżacji sadzonych. Tu jednak należy jeszcze uwzględnić nawadnianie oraz nawożenie, gdyż rośliny rozwijają się w tym samym gruncie. Podlewając je należy zachować duża ostrożność, gdyż skrzynki pozbawione są otworów odprowadzających wodę. Zaletą sadzenia roślin jest większa pojemność skrzynek, można więc sadzić ściślej. Zanim jednak rozpoczniemy sadzenie, powinniśmy wykonać plan nasadzania. Zakłada on, iż w pierwszej kolejności sadzimy najwyższe okazy, resztę dookoła nich. Gatunki pokojowe potrzebują dobrego oświetlenia, jednak większość z nich jest wrażliwa na bezpośrednie nasłonecznianie, czując się najlepiej w rozproszonym świetle. Dla ich prawidłowego rozwoju ważne jest też częste zraszanie wodą. Walory ozdobne zachowują najdłużej gatunki liściaste, rośliny kwitnące giną znacznie szybciej. Na szczęście w każdej chwili można je wysadzić z gruntu i zastąpić now

http://www.lathyrus.nl