Barwy późnego lata

Dla późno kwitnących drzew i krzewów ozdobnych druga połowa lata jest początkiem festiwalu barw. Intensywnie pachnące kwiaty to dla wielu owadów niezastąpione źródło pożywienia
Większość krzewów kwitnie wiosną i latem. Aby dłużej podziwiać piękno kwitnących roślin, powinniśmy pomyśleć o zasadzeniu krzewów, które zakwitają dopiero późnym latem lub jesienią.
Paradę późno kwitnących roślin rozpoczynają hortensje ogrodowe, prezentując swoje gęste, kopulaste kwiatostany w odcieniach koloru niebieskiego i różowego. Odcieniami koloru niebieskiego pysznią się Caryopteris i goryczka trojeściowa, które podobnie jak większość późno kwitnących roślin, lubią ciepłe i nasłonecznione stanowiska. Aby za rok móc ponownie podziwiać ich piękne kwiaty, należy zimować je, ochraniając suchymi liśćmi i słomą.
Przez długie tygodnie kwitnie ketmia, przyciągając niezliczone grupy trzmieli, które zbierają nektar z egzotycznych, żółtych kwiatów. Ketmie wymagają pełnego słońca i próchniczej, przepuszczalnej gleby.
Intensywnie pachnące kwiaty budlei to prawdziwy raj dla motyli. Oprócz przyjemnego zapachu, kwiaty budlei prezentują również szeroką gamę barw – od białych, poprzez różowe i czerwonopurpurowe do fioletowych. Niektóre gatunki budlei, np. Buddleja davidii, wymagają na wiosnę silnego przycięcia, inne, np. Buddleja alternifolia, przycinane wiosną nie kwitną. Większość późno kwitnących krzewów to krzewy niewielkie, idealnie pasujące do małych rabat przed domem. Aby te niezbyt okazałe krzewy kwitły bujnie, należy je na wiosnę silnie przycinać. Najczęściej pąki kwiatów zawiązują się na tegorocznych pędach, podobnie jak u nowoczesnych odmian róż. Im więcej roślina wypuści młodych pędów, tym obficiej będzie kwitnąć, dlatego też trzeba pamiętać o corocznym przycinaniu pędów.
Osmantus na żywopłoty
Prawdziwym skarbem w małych ogródkach jest osmantus. Ten zimozielony krzew z liśćmi podobnymi do liści ostrokrzewu kolczastego i małymi, intensywnie pachnącymi kwiatami, idealnie nadaje się na żywopłoty. Osmantus toleruje słońce i cień oraz zimną i przepuszczalną glebę. Późno kwitnące krzewy są atrakcyjne nie tylko ze względu na ubarwienie i zapach kwiatów – stanowią również ważne źródło pożywienia dla wielu owadów.